Milliseid vigu akude laadimisel vältida?

Jaga

Möödunud kuul, 29. oktoobril, põles Kiili vallas Vaela külas elumaja maatasa. Selgus, et põhjuseks oli isetehtud akupank, mis oli ühendatud päikesepaneelide ja elektrivõrguga.

2 minutit lugemist

“Tegu oli ebastandardse akupanga lahendusega. Akupank oli valmistatud vanadest Nissan Leafi elektriauto akudest,” kommenteerib päästeamet. “Pank koosnes kahest akust, millest üks hävis tulekahjus täielikult. Inimesi tulekahju tekkimise hetkel kodus polnud, kuid tulekahjus hukkus pererahva kass.”

Kuid kas potentsiaalne oht on ainult isetegemine või võivad ka kvaliteetsed akupangad/akud endast ohtu kujutada?

Seadme ohutu laadimine

G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala paneb südamele, et kindlasti tuleb jälgida, et kasutataval seadmel, olgu see akupank või miski muu, oleks CE-märgistus. “See kinnitab, et toode vastab Euroopa Liidus kehtivatele ohutus-, tervise- ja keskkonnakaitsenõuetele.”

Võimalusel tuleks seadmeid laadida ajal, mil oled selle lähedal ja vältida üleöö stepslisse jätmist. Järgnevalt mõned soovitused, kuidas seadmeid ohutult laadida:

  • Lae seadet ainult selleks ettenähtud laadijaga. Odav hiinakas võib tunduda ahvatlev, kuid ei pruugi vastata nõuetele ja võib aja jooksul hakata näiteks ülekuumenema. 
  • Akud ja elektroonika hoia lemmikloomadest eemal. Närimisel võivad need plahvatada. Alles 1. augustil jagas Tulsa päästekomando ehmatavat valvekaamera salvestist ühest kodust, kus koer närib akupanka. Ootamatult seade plahvatab ja süütab põrandal oleva tekstiilist koera lamamisaluse. 
  • Jälgi, et laetava seadme ümber oleks piisavalt vaba ruumi. Ära lae seadmeid diivanil, padja all vms. Laadides seade kuumeneb ja võib põhjustada tulekahju.
  • Ära lae seadet päikese käes. Laadimise ajal seade soojeneb ja kui sellele lisada otsene päikesevalgus, võivad tagajärjed olla väga traagilised. 

Turvaekspert soovitab sättida kodus sisse n-ö laadimisnurk, kus seadmeid ohutult laadida. Näiteks sobib selleks esikus olev väiksem kapp, mille peal ei ole muud kui laadijad või juhtmevaba laadimisalus.

Kas aku võib plahvatada?

Kui vaatad kodus ringi, leiad tõenäoliselt vähemalt paar akutoitel seadet. Aku plahvatus/süttimine pole küll igapäevane, kuid fakt on see, et seda juhtub. Tänavu augustis süttis elektrijalgratta akust Reiu hobusetall ja alles möödunud kuul registreeris Nublu suitsu- ja vingugaasiandur ühes Võrumaa eramus tulehäire.

9. oktoobril kuulis peremees, et garaažis midagi plahvatas. Päästjad selgitasid välja, et kiviseina juures oli plahvatanud trimmeri aku – õnneks põlema midagi ei läinud. Ruumid tuulutati ja keegi esmaabi ei vajanud.

Turvaekspert toonitab, et aku võib plahvatuse käigus ka süttida ja tulekahju eskaleeruda vaid loetud sekunditega. Just seetõttu on oluline, et saaksid tuleohust alati esimesel võimalusel teada ja selleks on lihtsaim lahendus nutikas suitsuandur.

Jaga
25 november 2024 09:43