Septembris muutuvad taas käsipagasiga reisimise reeglid

Jaga

Kuigi Tallinna lennujaama turvakontrolli reeglid käsipagasile muutusid alles tänavu märtsis leebemaks, hakkab 1. septembrist 2024 siiski taas kehtima üle-Euroopaline kuni 100 milliliitri piirang vedelike, geelide ja aerosoolide pakenditele.

4 minutit lugemist

Äsja jõustunud Euroopa Komisjoni määruse kohaselt muutuvad käsipagasis lubatud vedelike, geelide ja aerosoolide anumate mahupiirangud, mis tähendab, et alates selle aasta 1. septembrist tohivad reisijad käsipagasisse paigutada ainult kuni 100 milliliitri suurustes pakendites vedelikke.

“Kui tänavu märtsist alates sai käsipagasisse paigutada vedelikud kuni kaheliitristes anumates ning kaasa sai võtta kõik šampoonid, veepudelid ja vedelad toiduained, siis edaspidi tuleb uuesti hakata järgima pakendite mahupiiranguid. Üle 100-milliliitristes pakendites vedelikke, geele ja aerosoole enam käsipagasiga kaasa ei saa võtta,” ütles Tallinna lennujaamas julgestustegevuse eest vastutav G4Si lennundusosakonna juhataja Kristjan Saarik.

Samas jäävad piirangud Tallinna lennujaamas endiselt leebemaks kui need olid enne uute läbivalgustusseadmete kasutusele võtmist. “Reisijal võib käsipagasis olla mistahes arv kuni 100-milliliitriseid vedelikuga anumaid ja need võivad paikneda üksteisest eraldi pagasi erinevates osades. Arvestama peab aga sellega, et samad vedelike mahupiirangud ei kehti veel kõigis lennujaamades, mistõttu võib juhtuda, et tagasilennul ei saa piiramatul hulgal vedelikuga anumaid käsipagasisse panna,“ lisas Saarik.

“Uue määruse jõustudes ei pea reisijad vedelikke ja tehnikaseadmeid käsipagasist endiselt välja võtma, kuid muudatus võib ajutiselt tähendada pikemaid järjekordi Tallinna lennujaama julgestuskontrollis,” selgitab G4Si lennundusosakonna juhataja Kristjan Saarik ja lisab, et lennujaama tasub saabuda kaks tundi enne lennu väljumist.

Määrus hakkab kehtima kõikidele Euroopa Liidu liikmesriikide lennujaamadele, kus kasutatakse julgestuskontrollis uusi EDS CB C3 seadmeid. Nende hulka kuulub ka Tallinna lennujaam. Uus piirang kehtib tähtajatult, kuni uusi julgestuskontrolli seadmeid on täiustatud selliselt, et need suudavad veelgi täpsemini vedelaid lõhkeaineid tuvastada ja kuni vedelike piirangu eemaldamise osas on jõutud rahvusvaheliselt ühtsele kokkuleppele.

Millega tuleks enne reisile minekut kursis olla?

Iga lennureis saab alguse julgestuskontroll läbimisest. Mida ladusam on algus, seda sujuvam ja mõnusam tõotab tulla reis. Seetõttu tasub ennast aegsasti reisiks ette valmistada.

Tee eelnevalt lennureeglid selgeks.                                                        

Lennujaama kodulehel ja ka lennufirmade lehtedelt leiab reeglid ja eeskirjad, mille järgimine teeb lennu lihtsamaks ja probleemivabaks. Reeglitest leiad info nii keelatud esemete kui ka ohtlike ainete veo kohta – saad teada, mida võib ja mida ei või pagasisse panna. Vaata üle ka, millised kohustused langevad lennufirma reeglite kohaselt reisija õlule.

Valmistu lennureisiks põhjalikult.

Kui ei tea kohvrit pakkides, mida tohib ja mida mitte lennule kaasa võtta, siis helista Tallinna lennujaama reisijainfo numbril 605 8888. Keelatud esemete kohta võib eelnevalt küsida ka lennujulgestaja käest, samuti on lennujaamas vitriin enam levinud keelatud asjadest.

Tule õigeaegselt või isegi väikese varuga lennujaama.

Ära jäta lennujaama saabumist viimasele hetkele. Ole lennujaamas kaks tundi enne väljalendu. See jätab piisavalt aega võimalike järjekordade ja muude ootamatuste puhuks.

Ära pane äraantavasse pagasisse akupanka või varuakusid.

Akupangad ja lisaakud võivad minna lühisesse – see on üks suurimaid tulekahjude tekke põhjusi pagasiruumides. Tuleohutuse tagamiseks on lennufirmad keelanud liitiumioonakude äraantavasse pagasisse panemise. Käsipagasis on nende transport lubatud. Kui kohvris on siiski ohtlikke aineid, võib juhtuda, et sind kutsutakse julgestuskontrolli tagasi.

Võta enda küljest ära ehted, mis võivad anda alarmi, ja tee ka taskud tühjaks.

Lennundusjulgestaja täidab oma töökohustusi vastavalt seadusele. Ta ei palu teha midagi, milleks reisija kohustatud ei ole. Kui sinu küljes ei ole ehteid või taskutes lubamatuid asju, siis saad turvaväravatest probleemideta ja põhjalikuma kontrollita läbi astuda. Jalanõude ja püksirihma eemaldamine enne turvavärava läbimist teevad julgestuskontrolli kiiremaks. Kui sind kutsutakse kõrvale täiendavasse kontrolli, ära muretse. Sa pole kahtlasem kui teised, arvuti valib reisijaid välja juhuvaliku põhimõttel. Täiendavat kontrolli tehakse alati ohutuse ja turvalisuse eesmärgil ning see ei võta õnneks ka kuigi palju aega.

Koos lapse, vanuri või erivajadustega inimesega reisides küsi julgelt lennujulgestajalt nõu.

Kodus kontrolli eelnevalt topelt üle kõik dokumendid. Kas passid ja ID-kaardid pole aegunud? Kas sihtkohariik nõuab reisivalt lapselt teise vanema kirjalikku nõusolekut? Veendu, et koos hooldatavatega ei tuleks julgestuskontrollist tagasi pöörduda.

Meeldivat ja muretut lendamist!

Jaga
01 august 2024 16:08