Otse elust: paljude poolt alahinnatud asi päästis Riisipere rahva pannikatastroofist

Jaga

Kokkamine on lõppenud ja tõstad panni külmale “augule” – tundub ohutu. Kuid hiljuti Riisiperes juhtunu näitas, et halvimal juhul võib ka sellisest süütust harjumusest piisata tulekahju puhkemiseks.

3 minutit lugemist

3. septembri hommikul, 8.30 paiku, registreeris Nublu suitsu- ja vingugaasiandur ühes Riisipere korteris tulehäire. Kontaktisikud korduvatele helistamistele ei vastanud ja kohale saadeti patrull. Turvatöötaja sõnul pererahvast kodus ei olnud, kuid mõned minutid enne patrulli oli kohale tulnud ehitaja, kes leidis köögist sisse lülitatud elektripliidilt suitseva tühja panni. Oht likvideeriti, ruumid tuulutati ja lahtise leegiga põlengut ei tekkinud.

“Tulekahju tekkeks pole palju vaja. Piisab sisse unustatud pliidist või järelevalveta küünlast ja loetud sekunditega võib tulekahju puhkeda,” toonitab G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala. “Just seetõttu on oluline saada tulekahju ohust võimalikult kiirelt teada. Nublu edastab häire meie juhtimiskeskusesse ja vajadusel saadame ekipaaži olukorda kontrollima või kutsume kohale päästjad.”

Ligi 100 000 inimest eirab reeglit

Alates 2009. aastast on suitsuandur kohustuslik kõikides eluruumides. Teisisõnu peab igas kodus olema vähemalt üks töökorras suitsuandur, veel parem, kui igal korrusel ja toas (v.a köök ja vannituba). Kuid mida räägib statistika?

G4S viis hiljuti koos meediaagentuuri Initiative’ga läbi uuringu, mille eesmärk oli välja selgitada inimeste teadlikkus suitsuanduritest, vingugaasianduritest ja vingugaasist. Saadud tulemused olid jahmatavad. “Selgus, et ligi 100 000 inimest eirab seadust ja neil pole kodus suitsuandurit,” nendib Pärjala fakti, et tuhandete eestlaste kodud on ohus, kuna seal puudub elupäästev seade.

Seoses vingugaasiga selgus, et 351 000 täiskasvanut (18+) ei tea, et vingugaasi ei ole võimalik inimesel ära tunda – see on nähtamatu, lõhnatu, maitsetu. Ja seejuures riskib 112 000 inimest oma põhielukohas iga päev eluga ja rikub seadust, sest neil lasub vingugaasianduri kohustus (kodus on tahkekütte või gaasiseade), aga puudub vingugaasiandur.

Miks eelistada nutikat suitsu- ja vingugaasiandurit?

  • Kaitsed oma lemmikuid. Lemmikloomad on kaitsetud ja ei saa tulekahju või vingugaasi korral toast välja minna. Nutikas andur annab ohust märku aga ka siis, kui viibid kodust eemal.
  • Turvatunne kogu perele. Nublu lisab meelerahu nii kodus kui eemal olles. Sinus on teadmine, et potentsiaalsest tuleohust või eluohtlikust vingugaasist saad teada esimesel võimalusel.
  • Ennetad suuri kahjusid. Kindlustus võib küll katta põlenud mööbli ja seadmed, kuid sentimentaalse väärtusega esemed on hindamatud. Mida kiiremini saad tulekahjule jälile, seda väiksemad on kahjud nii emotsionaalselt kui materiaalselt.
  • Kaks ühes. Kui sinu kodus on tahkekütte- või gaasiseade, on Nublu hea valik, kuna see teeb nii suitsu- kui vinguanduri töö ära. Seega puudub vajadus kahte seadet hooldada.

Kasu on vaid töökorras suitsuandurist

Nii nagu iga asi, vajab ka suitsuandur regulaarset hooldust ja kontrolli. Näiteks oleks hea vajutada kord kuus testnupule, et testida, kas anduri patarei ja helisüsteemiga on kõik korras. Nupule vajutamine aga ei kinnita anduri töökindlust. Seda saab testida näiteks spetsiaalse testaerosooliga.

Patareide vahetuse vajadusest annab andur üldjuhul märku piiksumisega. Kindlasti tuleks patareid siis esimesel võimalusel vahetada, mitte võtta andurit lihtsalt laest alla ja panna kappi seisma.

“Iga teine suitsuanduri omanik ei tea, millal peaks suitsuanduri välja vahetama ehk millal see aegub,” möönab Pärjala ja lisab, et sõltuvalt tootjast on anduri eluiga 3-10 aastat. Sealjuures tasub aga teada, et anduri eluiga ei hakata arvestama mitte päevast, kui seda hakati kasutama, vaid anduri tootmise ajast. Info selle kohta peaks olema anduri tagaküljel oleval kleebisel.

Nublu annab ise märku, kui patareid hakkavad tühjaks saama. Teade jõuab ka G4Si, kes saadab sulle uued juba enne, kui vanad täiesti tühjaks on saanud. 

Jaga
07 oktoober 2024 11:40