Paljudes suvilates varitseb oht, mis jääb tihtipeale tähelepanuta!
Kevade saabudes seavad paljud end sisse suvekodudes. Suvila või maakodu on justkui pelgupaik linnakärast - koht, kus nautida vaikust, lõkkeõhtuid ja värsket õhku. Kuid kui enamik meist mõtleb turvalisusele seoses lukustatud ukse või valvesüsteemiga, siis üks oht jääb tihti tähelepanuta – vingugaas, nähtamatu ja salakaval oht, mis võib tekkida igast tahkeküttekollete või gaasiseadme rikkest.
G4S tellitud vingugaasi teadlikkuse ja andurite kasutuse uuringu järgi viibib Eestis üle 105 000 inimese oma suvekodus või maakodus, kus vingugaasiandur on seadusega kohustuslik, kuid andurit reaalselt ei ole. Enamasti on tegemist majapidamistega, kus on kasutusel tahke- või gaasiküte. Kuigi 93 protsenti vastanutest teab, et sellises hoones on andur kohustuslik, kasutab seda suvekodudes vaid 57 protsenti.
G4S tuleohutusspetsialist Siim Siska sõnul on veelgi murettekitavam fakt, et 56 protsenti neist, kellel andurit ei ole, ei plaani seda ka paigaldada. Põhjuseks sageli uskumus, et “seal ei ööbita tihti” või “seal pole vaja kütta”.
“Vingugaasist ei anna märku ei lõhn ega suits, mistõttu ei ole mingit võimalust seda ilma andurita tuvastada. See teebki olukorra eriti ohtlikuks. Piisab ühest ööst ja ühest rikkest – ning inimene võib jäädagi magama,” hoiatab Siska.
Päästab, kui sa isegi ei tea, et oled ohus
Lokaalsetest vingugaasianduritest on kasu ainult siis, kui keegi seda kuuleb. Aga mis saab siis, kui oled teadvuse kaotanud?
Siin tuleb mängu nutika suitsu- ja vinguanduri eelis, mis töötab akutoitel, ei vaja WiFi-ühendust ning on ühendatud G4Si juhtimiskeskusega. Kui häire tekib, reageeritakse kohe.
“Paljud inimesed arvavad, et piisab sellest, kui andur on lakke kruvitud, aga sellest pole kasu, kui keegi häiret ei kuule. Nutikad andurid on loodud selleks, et ka kaugemal olles saaks reageerida eluohtlikule olukorrale,” selgitab Siska.
Kui Nublu poleks olnud…
Reaalsed juhtumid näitavad selgelt, miks selline nutikas süsteem võib päästa mitte ainult vara, vaid ka inimelud. Hiljuti edastas Võrus Nublu korraga nii tule- kui vingugaasihäire. Kliendile helistades selgus, et tema näeb oma kaameratest suitsu katlamajas. Juhtumist informeeriti koheselt ka päästeametit.
Patrull ja pääste avastasid lukustatud katlamaja, mis oli paksult suitsu täis ning dräger mõõtis vingugaasi tasemeks 364 ühikut – tegemist oli ventilatsioonirikkega. Kui keegi oleks katlamajja sisenenud, oleks tagajärjed võinud olla väga tõsised.
Jõgevamaal andis aga Nublu lausa kaks häiret ühest eramust. Klient andis ka G4S-ile teada, et tegemist oli reaalse tulekahjuga, milles põles täielikult maha kõrvalhoone ja päästemeeskonnad teostasid juba kustutustöid.
Turvaline puhkus algab andurist
Suvekodu ei ole lihtsalt puhkepaik – see on koht, kus veedame aega kõige kallimatega. Seetõttu ei tohiks jätta selle turvalisust juhuse hooleks. Vingugaasiandur ei ole lisavidin – see on elupäästja.
Kontrolli oma suvekodu, räägi sellest ka oma vanematele või sugulastele, kelle maakodudes on ahjud ja pliidid. Üks väike otsus võib päästa elu.
Loe ka neid artikleid
Vaata kõiki
Millal võib mikrolaineahi sulle ohtlikuks muutuda?
Loe lähemalt
Tuleohutusülevaatus tegemata? Kindlustus kahjusid ei hüvita!
Loe lähemalt